لوگوی سایت نوین البرز

نحوه رفع گرفتگی لوله های فاضلاب

خانه » نحوه رفع گرفتگی لوله های فاضلاب

رفع گرفتگی لوله های فاضلاب
فهرست مطالب

گرفتگی مداوم لوله های فاضلاب در هر نقطه از خانه آزاردهنده است و احتمالاً زندگی روزمره را دشوارتر می کند. بنابراین، اگر مشکلی با سینک آشپزخانه یا لوله  فاضلاب حمام دارید، بهتر است در اسرع وقت به این مشکل رسیدگی کنید. با این حال، بسیاری از افراد سعی می‌ کنند به تنهایی و بدون استفاده از ابزارها یا تکنیک ‌های مناسب، لوله فاضلاب را باز کنند. اما برای اطلاع از نحوه رفع گرفتگی لوله های فاضلاب این مطلب را تا انتها بخوانید.

مطالب آموزشی زیادی در سراسر اینترنت با زبان های مختلف منتشر می شوند. اما هیچ کدام منبع کاملا جامع و معتبری برای حرفه ای شدن در این زمینه نیستند. اگر علاقه مند به تأسیسات لوله کشی هستید، می توانید در دوره آموزش لوله کشی ساختمان در کرج که در آموزشگاه نوین البرز برگزار می شود شرکت کنید. در این کلاس آخرین اطلاعات در خصوص این حرفه بااهمیت به همراه تمامی تکنیک ها و مهارت های ضروری به شما آموزش داده می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین آموزشگاه تماس برقرار کنید.

آموزش لوله کشی ساختمان در کرج
آموزش لوله کشی ساختمان در کرج

علت گرفتگی لوله های فاضلاب

قبل از رفع گرفتگی لوله های فاضلاب ، مهم است که علت گرفتگی را بدانیم. عوامل مختلفی باعث ایجاد گرفتگی لوله ها در آشپزخانه یا سرویس های بهداشتی می شوند.

هنگام باز کردن لوله فاضلاب، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بررسی کنید تا ببینید آیا می توانید علت گرفتگی را پیدا کنید یا نه! چند مشکل رایج وجود دارد که منجر به گرفتگی فاضلاب می شود، بنابراین بیایید ببینیم که هنگام بررسی گرفتگی لوله ها به دنبال چه چیزی باید باشیم.

علت گرفتگی لوله های فاضلاب
علت گرفتگی لوله های فاضلاب

علت گرفتگی لوله سینک آشپزخانه

اگر آب درون سینک جمع و به آرامی تخلیه می شود، دچار انسداد لوله شده است. دو دلیل رایج برای این مشکل وجود دارد. اولین دلیل، تجمع مواد چرب در مسیر لوله است. چربی ها می توانند به آرامی درون لوله جامد شوند و راه خروجی را مسدود کنند. هر چند شاید ریختن آن ها در حالت مایع، درون سینک راحت باشد، اما به صورت جدی باید از این کار خودداری شود.

علت گرفتگی لوله سینک آشپزخانه
علت گرفتگی لوله سینک آشپزخانه

دومین مشکل رایج، تجمع ذرات غذا است که به راحتی تجزیه نمی شوند. گاهی اوقات، ذرات غذا در قسمت منحنی لوله‌ کشی زیر سینک گیر می ‌کنند و کم کم راه تخلیه آب بند می آید.

علت گرفتگی لوله حمام

وقتی صحبت از گرفتگی لوله حمام می شود، دو عامل رایج دیگر وجود دارد که می تواند منجر به تخلیه آهسته آب شود. موها می توانند به راحتی هنگام اصلاح یا دوش گرفتن از مجرای فاضلاب شما پایین بروند، اما در زهکشی باقی می مانند و به مرور زمان باعث انسداد می شوند.

علت گرفتگی لوله حمام
علت گرفتگی لوله حمام

همچنین کف صابون روی سطح داخلی لوله ها باقی می ماند و به مرور زمان با پوشاندن این سطوح باعث انسداد می شود که همین یعنی گرفتگی یا حتی خوردگی لوله های فاضلاب !

اقدامات لازم برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب

اکنون که دلایل گرفتگی زهکشی ها را مشخص کرده ایم، بیایید برخی از موثرترین راه های پاکسازی فاضلاب در خانه را دریابیم.

به دنبال هر گونه مانع باشید

اگر انسدادهایی در لوله ها وجود دارد که می توانید به راحتی آنها را شناسایی کنید، پس به راحتی هم از شر آن ها خلاص می شوید. ابتدا با از بین بردن هرگونه انسداد قابل مشاهده، می توانید به علت اصلی مشکل برسید.

رفع گرفتگی لوله های فاضلاب
رفع گرفتگی لوله های فاضلاب

اولین کاری که باید هنگام تلاش برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب انجام دهید این است که به دنبال هرگونه انسداد قابل مشاهده باشید.این گرفتگی مزاحم ممکن است درست زیر شاخه پا یا درپوش تخلیه باشد. با برداشتن پلاگ  یا درپوش تخلیه و بازرسی لوله شروع کنید. برای مشاهده بهتر گرفتگی احتمالی می توانید از چراغ قوه استفاده کنید. اگر گرفتگی به راحتی قابل مشاهده است، سعی کنید آن را با دست یا با یک وسیله خانگی که به راحتی در دسترس است، مانند گیره پاک کنید. حتما دستکش بپوشید و پس از برداشتن مانع، مطمئن شوید که آب به درستی جریان دارد و از لوله عبور می کند.

استفاده از فنر لوله باز کنی

اگر گرفتگی را نمی بینید، می توانید از روش فنر زنی لوله استفاده کنید. این فنر ها در فروشگاه ابزارآلات در دسترس هستند.

استفاده از فنر لوله باز کنی برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب
استفاده از فنر لوله باز کنی برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب

فنرها ابزاری عالی است که می توانید در صورت گرفتگی فاضلاب در خانه خود داشته باشید. این یک وسیله جمع شونده است که در مجرای فاضلاب کشیده می شود و می تواند هرگونه گرفتگی احتمالی را از بین ببرد. این دستگاه ها مخصوصاً برای مسدود شدن لوله های حمام خیلی خوب کار می کنند.

استفاده از تلمبه دستی

تلمبه های دستی می توانند به باز کردن گرفتگی سینک های آشپزخانه کمک کنند، فقط باید حواستان باشد که هنگام استفاده، فشار زیاد، باعث آسیب بیشتر نشود. چه برای توالت ها، چه برای سینک آشپزخانه یا هر مجرای فاضلاب دیگری که آب دور آن تجمع کرده است، می توان از این ابزار مفید استفاده کرد.

روش استفاده را معمولا همه افراد می دانند. اما برای خالی نماندن عریضه می توان گفت تلمبه را روی کف شور یا حفره ای که آب قرار است از آن جا خارج شود قرار دهید و با فشار دادن دسته روی دهانه پلاستیکی، مکش شدید آب از لوله را ایجاد کنید. این کار را چندبار تکرار کنید و بعد خواهید دید که ذرات آشغال خارج شده و مسیر آب باز می شود.

استفاده از تلمبه دستی برای باز کردن لوله
استفاده از تلمبه دستی برای باز کردن لوله

اجازه ندهید ذرات زباله دوباره وارد لوله شوند و با دست ( در حالیکه دستکش به دست دارید ) جارو یا هر وسیله دیگری، آن ها را جمع کرده و به سطل زباله منتقل کنید. در این روش به خاطر بوی بدی که احتمالا پخش خواهد شد، سعی کنید از ماسک روی بینی و دهان خود استفاده کنید.

نکته قابل ذکر این است که گفته می شود تلمبه دستی برای سینک هایی که دو زهکشی دارند خیلی خوب جواب نمی دهد. پس از اتمام کار سینک و محل تجمع آب را به خوبی بشویید و ضد عفونی کنید.

استفاده از آب جوش برای باز کردن لوله

اگر تکنیک ‌های بالا برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب شما جواب نداد، سعی کنید انسداد را با آب جوش حل کنید. آب جوش به شکستن تجمعات در لوله های فاضلاب کمک می کند. برای اینکه رسوبی که باعث انسداد لوله ها می شود را نرم کنید و اجازه دهید آب از آن عبور کند، می توانید آب جوش در لوله ها بریزید. آب جوش به حل هر مشکلی که باعث تجمع در لوله ها می شود کمک کرده و اجازه می دهد آب یک بار دیگر حرکت کند. برای نتیجه بهتر، دو یا سه بار ریختن آب جوش را در زهکشی تکرار کنید.

استفاده از آب جوش برای باز کردن لوله
استفاده از آب جوش برای باز کردن لوله

رفع گرفتگی لوله های فاضلاب با سرکه و جوش شیرین

راه حلی آسان و خانگی برای رفع گرفتگی های مزاحم لوله فاضلاب، ساخت محلولی به عنوان جرم گیر است.

اگر تکنیک‌های قبلی را انجام داده اید و لوله همچنان مسدود است، توصیه می ‌کنیم یک جرم گیر خانگی  بسازید تا شاید به رفع گرفتگی لوله های فاضلاب کمک کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که 1 فنجان جوش شیرین را با یک فنجان سرکه مخلوط کرده و محلول حاصل را در لوله ها بریزید.

یک ساعت صبر کنید و زمان دهید تا این معجون شروع به شکستن و حل کردن جرم ها در مسیر تخلیه آب کند. بعد از گذشت یک ساعت، چندبار سینک، توالت یا حمام را بشویید و مقدار زیادی آب جوش در لوله ها بریزید تا فشار و حرارت آب به تخلیه ذرات جدا شده کمک کند. استفاده از دستکش و ماسک فراموش نشود. مراقب سوختگی با آب جوش هم باشید.

رفع گرفتگی لوله های فاضلاب با سرکه و جوش شیرین
رفع گرفتگی لوله های فاضلاب با سرکه و جوش شیرین

تماس با لوله کش حرفه ای

درست است که ما در این مطلب راه کارهایی را برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب مطرح کردیم؛ اما یادتان باشد هر گرفتگی را نمی توان با یک روش خانگی برطرف کرد و این هیچ اشکالی ندارد.

گاهی اوقات برای باز کردن انسداد مجرای فاضلاب به یک متخصص نیاز است.

اگر پس از رعایت نکات و بررسی های انجام داده، و حتی بعد از انجام برخی کارهای ساده، هنوز لوله ها باز نشده اند، وقت آن است که با یک لوله کش مجرب تماس بگیرید.

منظور از لوله کش مجرب، فردی ست که سابقه کار قابل قبولی در این زمینه دارد و می تواند مشکل را تشخیص داده و با بهترین روش، اقدام به حل آن کند. ترجیحا از فردی کمک بخواهید که شناخت قبلی از او دارید و یا اینکه توسط فردی مورد اعتماد معرفی شده باشد.

هر کدام از مشاغل حوزه تأسیسات آموزش های تخصصی مربوط به خود را دارند که متقاضیان باید آن ها را بگذرانند. به همین منظور، آموزشگاه نوین البرز در کنار دوره لوله کشی ساختمان، دوره های آموزش تعمیرات پکیج در کرج و آموزش تعمیرات کولر گازی در کرج را نیز به صورت حرفه ای برگزار می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *