لوگوی سایت نوین البرز

معرفی انواع کلید و کاربردهای آنها

خانه » معرفی انواع کلید و کاربردهای آنها

انواع کلید
فهرست مطالب

اولین کلیدها حدود 6000 سال پیش در بابل و مصر باستان و همزمان با اختراع اولین قفل ها ظاهر شدند. کلیدها چوبی، دندانه ‌ای شکل، سنگین و حجیم بودند و برای بلند کردن پین ‌های کوچک پنهان شده در دهانه کوچک نزدیک پیچ‌ ها استفاده می ‌شدند. روم این قفل ‌های چوبی را با کلید هایی که با آهن و برنز کوچک‌ تر، سبک‌ تر و محکم ‌تر می‌کرد، بهبود بخشید. به زودی کلید های تخت بزرگ با پین ‌هایی در انتهای خود به کلید های اسکلتی تبدیل شدند که شفت ‌های استوانه ‌ای ساده با یک دندان تک و مستطیلی شکل بودند.

شناخت انواع کلید یکی از مباحث مهم برای کلید سازهاست. افرادی که در دوره آموزش کلید سازی در کرج شرکت کرده باشند، اطلاعات کافی در این زمینه دارند. چرا که یکی از سرفصل های تدریس شده در این دوره، به معرفی و سپس روش ساخت انواع کلیدهای مورد استفاده مردم اختصاص داده شده است.

آموزش کلید سازی در کرج
آموزش کلید سازی در کرج

انواع کلید ها

در این نوشته بر آن شدیم تا انواع کلید و کاربردهای آن ها را در کنار یکدیگر بشناسیم. در صورت تمایل تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

کلید ترانسپوندر

این نوع کلید اغلب “کلید تراشه” نامیده و معمولاً در وسایل نقلیه استفاده می شود. آنها با راه اندازی یک سیگنال رادیویی به ماشین کار می کنند. طراحی کلید برای جلوگیری از سرقت در صورت استفاده از کد مدار اشتباه عالی است، و از آنجایی که کپی کردن آنها دشوار است، برای کسی سخت است که از کلید کپی کند.

کلید ترانسپوندر
کلید ترانسپوندر

برخی از انواع وسایل نقلیه وجود دارند که در صورت استفاده از کلید فرستنده اشتباه خاموش می شوند که احتمال سرقت آن را کاهش می دهد. از آنجایی که کلید دارای یک ریزتراشه است که روی کد احتراق برنامه ریزی شده است، نمی تواند هیچ وسیله نقلیه دیگری را روشن کند.

این نوع کلیدها گران هستند، برش سختی دارند و از ایمن ترین انواع کلید های موجود در بازار هستند. کپی کردن کلیدها با استفاده از دستگاه های کلید برش غیرممکن است و یک قفل ساز باید بتواند به پایگاه داده خودروسازان دسترسی داشته باشد تا اطلاعاتی درباره کد خودرو به دست آورد تا کلید جدیدی ایجاد کند.

کلید ماشین برش لیزری

در حالی که از نظر سبک و طراحی شبیه به کلید های ماشین برش مکانیکی هستند، این کلیدها به خاطر دقت بالا و پیچیدگی زیاد، امنیت بیشتری را برای مالک فراهم می کنند. آنها همچنین “کلیدهای ساید وایندر” نامیده می شوند و دارای الگوها و برجستگی هایی هستند که از هر دو طرف کلید برش می خورند.

این امر باعث می ‌شود کپی کردن آن‌ها برای افراد بسیار دشوارتر شود. برای تکثیر این نوع کلید خودرو، دسترسی به ماشین آلات تخصصی الزامی است. قفل سازها با استفاده از یک دستگاه داخلی که دو طرف کلید را برش می دهد، قادر به بریدن این کلیدها هستند. نتیجه نهایی یک کلید منحصر به فرد است که دیگران قادر به کپی کردن آن نخواهند بود.

کلید های گودی دار

کلید های دارای فرورفتگی یکی دیگر از انواع کلید های پیچیده هستند که برای باز کردن قفل بر روی قالب های مخروطی شکل و سوراخ شده در کلید واقعی عمل می کنند. فرورفتگی های روی کلید با فرورفتگی های روی قفل مطابقت دارند. وقتی گودی ها به درستی تراز شوند، قفل باز می شود.

کلید های گودی دار
کلید های گودی دار

معمولاً دو دسته فرورفتگی در قفل وجود دارد و فرورفتگی های قرار گرفته روی کلید در هر طرف به همین ترتیب تراز می شوند. این بدان معناست که برای اینکه بتوانید قفل را باز کنید لازم نیست کلید را در موقعیت خاصی قرار دهید.

کلید والت

کلیدهای والت به طور خاص برای باز کردن درهای قفل شده ماشین طراحی شده اند و به فردی که کلید دارد اجازه می دهد ماشین را روشن کند.

در حالی که این کلیدها حاوی تراشه های RFID هستند، اما به گونه ای کد گذاری شده اند که مانع از هرگونه دسترسی به سایر قسمت های خودرو می شوند. وقتی از کلید والت استفاده می‌کنید، نمی‌توانید جعبه دستکش، صندوق عقب، درز صندوق عقب یا پشتی صندلی را باز کنید.

کلید کارتی

از انواع کلید ، کلیدهای کارتی هستند. روی کلید کارتی ها نوارهای مغناطیسی وجود دارد که با قرار دادن در یک دستگاه قفل، قفل در را باز می کند. کلید های کارتی از نظر اندازه و شکل بسیار شبیه به کارت‌ های اعتباری هستند و در شرایطی استفاده می‌شوند که به امنیت در سطح بالا نیاز دارید و یا لازم است قفل ها به صورت منظم تعویض شوند.

کلید کارتی
کلید کارتی

یکی از رایج ترین مکان هایی که در آن استفاده از کلید کارتی را تجربه خواهید کرد، هتل است. کلید کارتی برای هتل داران بسیار ایده آل هستند. زیرا مدیر می تواند به راحتی کنترل کند که کدام کارت ها قفل درها را باز می کنند. حتی می توانند کارت هایی را در مهمانان فراموش کرده اند پس از اقامت به پذیرش برگردانند، لغو کنند. از این کلیدها در مکان های امن مانند ساختمان های دولتی نیز استفاده می شود.

به جای اینکه هر کارمند برای هر دری که به آن دسترسی دارد، یک کلید حمل کند، می توان کلید کارتی تدارک دید. این کلیدها را می‌توان طوری برنامه ‌ریزی کرد که به افراد اجازه دسترسی به مکان ‌های خاصی را داد و در صورت لزوم از دسترسی آنها به مکان‌ های دیگر جلوگیری کرد.

مطالعه بیشتر در شغل کلید سازی و کسب درآمد از آن

کلید لوله ای

کلیدهای لوله ای برای باز کردن قفل های لوله ای استفاده می شود و گاهی اوقات به آنها “کلیدهای بشکه ای” نیز گفته می شود. این کلید ها یک محور توخالی و استوانه ای دارند که قطر آن بزرگتر و کوتاهتر از کلیدهای سنتی است. اگر قفل دوچرخه دارید یا نیاز به باز کردن ماشین خودکار دارید، به احتمال زیاد از کلید لوله ‌ای استفاده می‌ کنید. یکی از مزایای اصلی استفاده از این نوع کلیدها، کپی کردن آنها دشوار است.

کلید لوله ای
کلید لوله ای

کلید اصلی

در مبحث معرفی انواع کلید می توان به کلید اصلی یا شاه کلید اشاره کرد. کلیدهای اصلی به طور خاص برای باز کردن چندین قفل طراحی شده اند. سیستم ‌هایی که برای کار با کلید های اصلی طراحی شده‌اند، تعدادی قفل یا سیلندر دارند که به شما امکان می‌دهند قفل را باز کنید، علاوه بر اینکه نگهدارنده کلید اصلی قادر به باز کردن قفل است.

کلید اصلی
کلید اصلی

کلید پارامرکزی

کلیدهای پارامرکزی فقط برای باز کردن قفل هایی طراحی شده برای آنها استفاده می شود. به طور کلی به دلیل شکل عجیب و ویژگی های غیرمعمول آنها شناسایی آنها نسبتاً آسان است. به طور کلی، کلیدهای پاراسنتریک علاوه بر یک تیغه درهم، دارای دندانه های بسیار کوچک در انتهای کلید هستند.

کلید پارامرکزی
کلید پارامرکزی

Abloy Key

انتخاب این مدل از انواع کلید اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار است. آنها در قفل لیوان دیسکی استفاده می شوند. این قفل دارای یک کلید مخصوص است که دیسک ها را مانند یک لیوان می چرخاند و باعث می شود که آنها در یک راستا قرار گیرند تا قفل باز شود.

Abloy Key
Abloy Key

در واقع قفل های بدون فنر هستند که برداشتن آنها را بسیار دشوار می کند. در برخی از نقاط دنیا به دلیل ایمنی و امنیت این سیستم تقریبا تمامی قفل های مورد استفاده از نوع Abloy هستند

شاه کلید

این یک نوع کلید اصلی است که “کلید عبور” نیز نامیده می شود. لبه دندانه دار کلید به طور کلی سمباده می شود تا کلید بتواند تعدادی قفل مختلف را باز کند.

شاه کلید
شاه کلید

برخی از افراد از اصطلاح “کلید اسکلت” برای اشاره به هر نوع کلید اصلی یا کارت کلیدی استفاده می کنند که می تواند برای باز کردن تعدادی قفل استفاده شود، در حالی که برخی دیگر به اشتباه از این اصطلاح برای توصیف کلیدهای گازدار استفاده می کنند که در قفل های اهرمی استفاده می شود.

به طور کلی، کلیدهای اسکلت را می توان با برداشتن وسط کلید ایجاد کرد، که به کلید اجازه می دهد تا در تعدادی قفل وارد شده و آن را بچرخاند.

کلید مغناطیسی

این نوع کلید برای کارکرد قفل به آهنربا متکی است. هنگامی که آهنرباها به درستی جهت گیری شوند، باعث فشار یا کشش در داخل قفل می شود و لیوان های داخلی را حرکت می دهد تا مکانیزم آزاد شود. این یک سیستم قفل غیر فعال است که برای فعال کردن مکانیسم ها به هیچ نوع الکترونیکی نیاز ندارد. با ترکیب تعدادی از آهنرباهای مختلف با قدرت های مختلف و تراز کردن آنها در قطب های مختلف، می توانید ایمنی کافی ایجاد کنید.

کلید مغناطیسی
کلید مغناطیسی

کلید دو یا چهار طرفه

اینها کلیدهایی هستند که اکثر مردم وقتی سعی می کنند شکل یک کلید را به تصویر بکشند به آنها فکر می کنند. آنها دو یا چهار مجموعه دندان دارند. دو مجموعه دندان اضافی، انتخاب کلید را بسیار دشوارتر می کند.

کلید دو یا چهار طرفه
کلید دو یا چهار طرفه

کلید برش مکانیکی

این رایج ترین نوع کلید ماشین است و همچنین قدیمی ترین کلید موجود است. برجستگی ها و خطوطی که در کلید بریده شده اند فقط در یک طرف قرار دارند که استفاده از دستگاه برش را برای تکمیل کار آسان می کند. متأسفانه، این بدان معناست که این کلیدها ساده ‌ترین کلیدها برای کپی هستند. آنها را می توان برای هر قفل با هر نوع سوراخ کلیدی ساخت.

کلید برش مکانیکی
کلید برش مکانیکی

کلید ماشین هوشمند

در حالی که این کلید های ماشین بسیار شبیه به کلید های ماشین ترانسپوندر هستند، به طور قابل توجهی پیشرفته تر هستند. صاحب کلید هوشمند خودرو می تواند درها را از راه دور باز و بسته کند و حتی می تواند احتراق خودرو را از خارج از خودرو شروع کند.

کلید ماشین هوشمند
کلید ماشین هوشمند

کاربردهای انواع کلید

کاربردهای انواع کلید و قفل بر هیچکسی پوشیده نیست. هر جا که نیاز به برقراری امنیت باشد از این دو وسیله استفاده می شود. در ادامه به بررسی اجمالی کاربردهای کلیدها پرداخته ایم.

کلید برای وسایل نقلیه

برای باز کردن و روشن کردن وسیله نقلیه خود، به یک کلید نیاز دارید. این کلیدها بسته به سال و ساخت وسیله نقلیه شما در انواع و سبک های مختلفی وجود دارند. از آنجایی که شش نوع مختلف کلید خودرو در دسترس است، بهتر است بدانید نه تنها نوع کلید خودروی شما چیست، بلکه در صورت گم شدن آن چه کاری انجام می دهید و اطلاعاتی را که برای داشتن یک کلید دیگر نیاز دارید نیز بدانید.

کلید برای وسایل نقلیه
کلید برای وسایل نقلیه

کلیدهای منزل مسکونی یا محل کار

برای اطمینان از ایمن بودن کلید، باید مطمئن شوید که قفل و کلیدی را انتخاب کنید که استاندارد باشد. این امر امکان به سادگی کپی شدن کلید شما را کاهش می دهد. کپی کردن کلیدهای معمولی خانه یا دفتر معمولاً بسیار آسان است.

روی برخی از کلیدهای اداری مهر “کپی نکنید” وجود دارد تا خطر کپی کردن بدون اجازه کارمندان از کلیدها کاهش یابد. اکثر قفل سازها کلیدهایی را که روی آنها مهر زده شده است کپی نمی کنند، اما این بهترین شکل محافظت برای یک تجارت نیست.

کلیدهای منزل مسکونی یا محل کار
کلیدهای منزل مسکونی یا محل کار

Padlock

اکثر افراد به دلیل اندازه کوچک، پدلاک را به راحتی تشخیص می دهند. اندازه آنها معمولاً نصف یک کلید معمولی خانه یا دفتر است و برای یک قفل خاص طراحی شده است.

Padlock
Padlock

اگر پدلاک خود را گم کنید، یک قفل ساز می تواند کلید شما را با اطلاعات مارک قفل و اطلاعات مربوط به نوع آن کپی کند. در غیر این صورت، گزینه‌های دیگری برای باز کردن قفل وجود دارد، از جمله ایجاد یک کلید جدید یا بریدن خود قفل.

دفتر خاطرات قفل دار

برخی از دفترهای خاطرات روی خود قفل های دارند که به واسطه کلیدهای بسیار ظریف و کوچک باز و بسته می شوند. این قفل و کلیدها بیشتر جنبه نمایشی دارند تا ایمنی و امنیت واقعی. به طور کلی همه این کلیدها یک شکل هستند، به این معنی که اگر کلید دفتر خاطرات خود را گم کنید، می توانید بدون هیچ مشکلی از یکی از دفترهای خاطرات دیگر استفاده کنید.

دفتر خاطرات قفل دار
دفتر خاطرات قفل دار

اگر فردی هستید که دنبال یادگیری مهارت های مختلف و وارد شدن با بازار کار است، می توانید از سایر دوره های نوین البرز مانند آموزش لوله کشی ساختمان در کرج ، آموزش نصب دوربین مدار بسته در کرج ، آموزش برق ساختمان در کرج ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی در کرج و … دیدن کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02632400832تماس حاصل کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *