لوگوی سایت فن و کار
لوگوی سایت فن و کار

میزان درآمد و بازارکار تعمیر پی ال سی

خانه » میزان درآمد و بازارکار تعمیر پی ال سی

درآمد شغل تعمیرات پی ال سی
فهرست مطالب

PROGRAMMABLE LOGIC CONTROLLER (PLC)یک سیستم کنترل رایانه ای صنعتی است که به طور مداوم وضعیت دستگاه های ورودی را کنترل می کند و بر اساس یک برنامه سفارشی برای کنترل وضعیت دستگاه های خروجی تصمیم می گیرد. با استفاده از این نوع سیستم کنترل می توان تقریباً هر خط تولید ، عملکرد ماشین یا فرآیندی را بهبود بخشید. با این حال ، بزرگترین مزیت استفاده از PLC توانایی تغییر و تکثیر عملیات یا فرآیند، هنگام جمع آوری و انتقال اطلاعات حیاتی است. از دیگر مزایای سیستم PLC ، ماژولار بودن آن است. یعنی می توانید انواع دستگاه های ورودی و خروجی را ترکیب و تطبیق دهید تا متناسب با کاربرد شما باشد.

 

سرمایه مورد نیاز شغل تعمیرات پی ال سی

بسیاری از کارآفرینان بزرگ و افراد موفق، تجارت خود را با سرمایه اندک شروع کرده اند. با این حال بررسی همه جانبه یک حرفه، برای استارت قوی لازم است. یکی از موارد بسیار مهم کسب اطلاعات لازم از سرمایه اولیه است که شخص برای شروع کسب و کار باید داشته باشد.

خوشبختانه تعمیرات plc یک کار کاملا فنی ست و در شروع راه، نیاز به سرمایه هنگفت و نجومی ندارید. داشتن علم اولیه و مهارت لازم، که از طریق شرکت در دوره آموزش تعمیرات plc در کرج حاصل می شود، مهم ترین سرمایه است. شما می توانید با پرداخت مبلغ کمی این دوره ارزشمند را شرکت کرده و سرمایه گذاری کنید. در ادامه به ابزاری برای کار تعمیرات نیاز است که اگر به صورت استخدامی بخواهید کار کنید، نیاز به خرید آن ها نیز نخواهد بود. تلاش پی در پی و وقت گذاشتن روی این حرفه، به مراتب از صرف هزینه های سنگین، کارآمد تر و موثرتر خواهد بود.

 

ابزار مورد نیاز برای تعمیر plc

ابزار لازم برای تعمیرات plc گسترده است و شناخت هر یک از آن ها، و اطلاع از نحوه استفاده درست و کاربرد آن ها، در روند یک تعمیر موفق بسیار موثر است. توصیه ای که برای افراد تازه کار وجود دارد این است که پیش از شروع اولین پروژه ها، به اندازه کافی تمرین داشته باشید و بدانید از ابزار چگونه باید استفاده کرد. چرا که عدم آگاهی ممکن است در حین انجام کار، مشکل ساز شده و باعث سوختن plc شود. لیست برخی از ابزار مورد نیاز در زیر آمده است:

 • جعبه ابزار کوچک شامل : کابلهای PLC ، مته ها و اتصال دهنده ها و ولت متر / تسترها
 • سازمان دهنده قطعات کوچک شامل : مهره های سیم از هر اندازه ، فیوز ، رله ، اتصالات چسب دار ، اتصالات RJ45 و هر مورد کوچک دیگر
 • مجموعه سوکت
 • جعبه کمکهای اولیه
 • مشعل میکرو: در لحیم کاری کاربرد دارد
 • پیچ گوشتی و Nut Driver 11-in-1 Multi Tool پیچ گوشتی فیلیپس و فلت تیغه
 • قفل کانال
 • آچار قابل تنظیم 6 ”، 8” و 10 ”
 • استریپر سیم – سیم کش کننده چند ابزار / سیم پیچ / برش
 • مجموعه آچار هچ کلید آلن اینچ و متریک
 • انبردست سبک، سیم لخت کن
 • دم باریک

 

درآمد حرفه تعمیر پی ال سی

از آنجایی که افراد زیادی در زمینه پی ال سی  و تعمیرات آن، در ایران وجود ندارند، پس می توان گفت درآمد این شغل بسیار خوب است. البته هوشمندانه رفتار کردن باعث می شود تا راه های پول درآوردن را بهتر بشناسیم و با به کارگیری شیوه های مختلف افزایش درآمد داشته باشیم. در شغل تعمیرات plc ، داشتن خلاقیت بسیار کارفرمایان را به وجد می آورد. اگر در کارخانه ای به عنوان متخصص و برنامه نویس plc کار می کنید، داشتن خلاقیت برای بهبود اوضاع تولید محصولات، می تواند باعث رشد چند درصدی سود خالص کارخانه شود. طبیعتا این یک امتیاز برای شما محسوب شده و باعث ارتقا سطح شغلی و درآمد شما می شود.

تعمیرات پی ال سی بسیار حساس بوده و باید حتما دقت و مهارت کافی برای آن داشته باشد. هر چقدر در تعمیرات موفق تر باشید، می توانید درآمد بهتری برای خود رقم بزنید. راه های مختلفی برای کسب درآمد از طریق plc وجود دارد. از امن ترین و بدیهی ترین راه ها، استخدام در یکی از شرکت های صنعتی و کارخانه های معتبر است که می تواند درآمد ماهیانه بین 6 تا 12 میلیون برایتان داشته باشد. برخی دیگر به صورت مستقل کار کرده و بعد از کسب تجارب عملی قابل قبول، پروژه های مختلف قبول می کنند و از این راه به درآمد زایی مشغول می شوند که اتفاقا، بسیار بهتر از روش اول است. از این طریق درآمدی بین 20 تا 30 میلیون عاید فرد می شود. راه های دیگری نیز مانند تدریس در آموزشگاه ها و کلاس های خصوصی وجود دارد که هر کدام به نوبه خود، درآمد ماهیانه قابل قبولی برای تکنسین تعمیرات plc به دنبال خواهد داشت.

 

بازار کار این حرفه

کاربردهای بیشمار plc در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی، شیمیایی، الکترونیکی و … باعث شده است بازار کار تکنسین های تعمیرات  plc بسیار خوب و پررونق باشد. کارخانه های تولیدی و صنایع کوچک و بزرگ، به افراد با تخصص پی ال سی ، خصوصا برنامه نویسان مسلط به زبان سی شارپ، نیاز دارند. ترکیب علم پایه پی ال سی و مهارت برنامه نویسی، آینده شغلی درخشانی برای شما ایجاد می کند. البته باید گفت میزان رشد و رونق بازار کار پی ال سی ، رابطه مستقیم با میزان صنایع موجود در یک کشور است. در کشورهای توسعه یافته ، این بازارکار بسیار چشمگیرتر و پرسود تر می باشد، اما در ایران نیز به خاطر اینکه افراد متخصص در زمنیه plc زیاد نیستند، هنوز جای رشد بسیاری وجود دارد و در حال حاضر برای پی ال سی من ها، فرصت های شغلی بسیار خوبی ، فراهم است.

پی ال سی دارای انواع مختلفی است و در ایران پی ال سی های زیمنس و دلتا، طرفداران زیادی دارد. برای داشتن شانس فعالیت در بازارکار، پیشنهاد می شود، دوره آموزشی مربوط به این دو نوع plc را حتما بگذارنید و آشنایی کامل با آن ها داشته باشید.

 

نحوه ورود به شغل تعمیرات PLC

انتخاب یک شغل، می تواند از مهم ترین تصمیمات زندگی یک فرد باشد. پس بهتر است با دید هر چه بازتر، یک حرفه را بشناسیم و بعد وارد آن شویم. ما تا اینجای کار شغل تعمیرات PLC را از نظر سرمایه اولیه و بازار کار بررسی کردیم و توضیحی مختصر در رابطه با ابزار و وسایل مورد نیاز برای این حرفه ذکر کردیم. حال نوبت به این است که بدانید چگونه می توان این کار را استارت زد.

در ابتدا باید بدانید برای انجام این کار تخصصی باید اطلاعات علمی و عملی کافی در این باره داشته باشید. دانشجویان رشته های برق و مکانیک و الکترونیک، چون در دانشگاه نیز واحد هایی در این زمینه پاس کرده اند، بسیار مستعد برگزیدن این شغل می باشند. شرکت در دوره آموزش تعمیرات پی ال سی، دانش زمینه ای و مهارت عملی لازم برای ورود به بازار کار را به کار آموزان می دهد.

آموزشگاه فن آموزان، از جمله مراکز آموزشی تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای ست که با هدف پرورش و تعلیم نیروی کار ماهر در جامعه، سال هاست فعالیت می کند. یکی از دوره های پر طرفدار در این آموزشگاه، دوره تعمیرات پی ال سی است که به صورت تخصصی توسط مدرسین مجرب، تدریس می شود. در کنار ساعات آموزشی تئوری، کارآموزان ساعاتی را نیز در کارگاه های آموزشی مجهز، جهت یادگیری و انجام برخی کارهای عملی ، سپری می کنند. طبق نظرسنجی که در بین شرکت کنندگان این دوره انجام شده است، کیفیت دوره ، به اندازه بوده است که افراد پس از اتمام دوره و دریافت مشاوره های رایگان از سوی مشاورین ما، مشغول به کار شده اند.

از آنجایی که آموزشگاه فن آموزان، تحت نظر سازمان فنی و حرفه ای ست، موظف است در پایان دوره های آموزشی، مدرک فنی و حرفه ای به کارآموزانی که دوره را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، اهدا کند. این مدرک دارای اعتبار و ارزش بالایی در داخل ایران است. بنابراین بسیاری از شرکت های دولتی و خصوصی افراد دارای این مدرک را به راحتی استخدام می کنند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + هفت =