لوگوی سایت نوین البرز

نحوه استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

خانه » نحوه استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

نمک ماشین ظرفشویی
فهرست مطالب

ماشین ظرفشویی یکی از کاربردی ترین لوازم خانگی است که امکان شستشوی سریع و راحت ظروف را فراهم می کند. آشنایی با نحوه کارکرد این دستگاه و استفاده و نگهداری درست، باعث افزایش طول عمر آن و تمیزتر شدن ظروف پس از فرآیند شستشو می شود. یکی از نکات مهمی که باید از آن اطلاع داشته باشید، نحوه استفاده از نمک ماشین ظرفشویی است. با کمک نمک ظرفشویی عملکرد دستگاه بهبود می یابد و ظروف تمیزتر می شوند. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

یکی از شغل های پول ساز با بازارکار فوق العاده در ایران، طی دهه های گذشته، شغل تعمیرات لوازم خانگی است. این شغل به دلیل استفاده مکرر مردم از دستگاه های ضروری منزل، مثل یخچال، ماشین لباسشویی، ظرفشویی و سایر لوازم برقی ریز و درشت دیگر، هیچگاه اشباع نمی گردد. به همین دلیل خبر خوب برای علاقه مندان به این حرفه، این است که دوره تخصصی آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج به میزبانی نوین البرز برگزار می شود و شما عزیزان می توانید یا تخفیف 30 درصدی این دوره را ثبت نام کنید.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج
آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج

نمک ظرفشویی و اهمیت استفاده از آن

پیش از پرداختن به نحوه استفاده از نمک ماشین ظرفشویی، ابتدا باید با این ماده و عملکرد آن آشنا شویم. نمک ظرفشویی یک ترکیب شیمیایی از کلرید سدیم یا سدیم کربنات است. این نمک در مخزنی مخصوص در ماشین ظرفشویی قرار می گیرد و طبق فرآیندی باعث پاکیزگی بیشتر ظروف می شود.

نمک ظرفشویی و اهمیت استفاده از آن
نمک ظرفشویی و اهمیت استفاده از آن

نمک ظرفشویی با جذب یون های منیزیم و کلسیم، سختی آب را کاهش می دهد. نرم شدن آب علاوه بر تمیزتر شدن ظروف و از بین بردن لکه ها، طول عمر قطعات مختلف دستگاه را افزایش می دهد. زیرا رسوبات کمتر شده و میزان آسیب کاهش می یابد.

چگونه از نمک ماشین ظرفشویی استفاده کنیم؟

همانطور که گفته شد، مخزنی مخصوص برای قرار گرفتن نمک داخل ماشین ظرفشویی تعبیه شده است. روش پر کردن این مخزن و استفاده درست از نمک ظرفشویی اهمیت زیادی دارد.

برای پر کردن مخزن نمک ظرفشویی باید مراحل زیر را طی کنید:

پیدا کردن مخزن نمک ظرفشویی

در گام اول باید محفظه نمک را درون دستگاه پیدا کنید. معمولا این مخزن در قسمت پایینی و کف ظرفشویی و نزدیک به فیلتر قرار دارد. در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی، مخزن نمک دارای درب است که برای باز و بسته کردن آن باید از حرکت چرخشی استفاده کنید.

باز کردن درب مخزن و بررسی مقدار آب

برای دسترسی بهتر به مخزن و باز کردن درپوش آن، بتدا قفسه پایینی دستگاه را بردارید. سپس درب محفظه را باز کنید و مقدار آب داخل آن را بررسی کنید. اگر برای اولین بار می خواهید داخل این مخزن نمک بریزید، باید ابتدا داخل آن را با آب پر کنید.

مخزن نمک ماشین ظرفشویی
مخزن نمک ماشین ظرفشویی

ریختن نمک در مخزن

برای ریختن صحیح نمک در مخزن، از یک قیف استفاده کنید. بدین ترتیب هنگام پر کردن محفظه، نمک به بیرون نمی ریزد. این نکته را از یاد نبرید که باید براساس میزان سختی آب مورد استفاده، نمک به مقدار لازم در مخزن بریزید. بهتر است به اندازه یک بند انگشت، سطح نمک با درب مخزن فاصله داشته باشد.

بستن درب مخزن

در گام بعدی درب مخزن را به طور کامل ببندید. حتما از بسته شدن کامل درپوش اطمینان حاصل کنید تا طی فرآیند شستشو نمک به بیرون درز نکند و مشکلاتی به وجود نیاید.

تمیز کردن دستگاه

در نهایت پس از پر کردن مخزن، دستگاه را تمیز کنید. اگر مقداری نمک در اطراف محفظه و کف ماشین ظرفشویی ریخته باشد، باید با کمک یک دستمال مرطوب آن را جمع آوری کنید. بعد از این کار دوباره قفسه را در جای خود قرار دهید.

مطالعه بیشتر : اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که به صورت مرتب از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید، می توانید با خواندن مطلب تمیز کردن ماشین ظرفشویی اطلاعات خوبی در این زمینه کسب کنید.

بهترین نمک ماشین ظرفشویی

نمک ماشین ظرفشویی با برندهای مختلف در بازار موجود است. شما باید با توجه به میزان بودجه خود بهترین نمک را تهیه کنید. بهتر است از نمکی استفاده شود که حاوی ناخالصی هایی مانند آهن و … نیست.

بهترین نمک ماشین ظرفشویی
بهترین نمک ماشین ظرفشویی

مقدار نمک ماشین ظرفشویی

مقدار مناسب نمک ظرفشویی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. اصلی ترین مورد، میزان سختی آب است. هرچقدر مقدار سختی آب بیشتر باشد، باید از مقدار نمک بیشتری استفاده کنید. اما اگر آب شهری نرم و با سختی پایین باشد، مقدار کمتری از نمک ماشین ظرف شویی را باید درون مخزن آن بریزید.

برای تعیین میزان سختی آب می توانید از دستگاه های مختلف اندازه گیری استفاده کنید. یا اطلاعات لازم را از شرکت آب منطقه خود کسب کنید. از دیگر فاکتورهای مشخص کننده مقدار استفاده از نمک ماشین ظرفشویی، مدل دستگاه است. هر نوع و مدل از ماشین های ظرفشویی های مختلف موجود در بازار، ظرفیت متفاوتی برای نمک دارند.

بنابراین قبل از استفاده از دستگاه، حتما دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید. یا از فروشنده اطلاعات لازم را دریافت کنید تا بدانید با توجه به برند و مدل دستگاه، چه مقدار نمک باید درون آن بریزید.

چراغ نمک ماشین ظرفشویی

در قسمت پنل کنترل و صفحه نمایش ماشین ظرفشویی، چراغی مخصوص برای اطلاع از وضعیت نمک تعبیه شده است. این نشانگر در زمان هایی که نمک دستگاه تمام شده یا مقدار آن کاهش یافته است، روشن می شود.

چراغ نمک ماشین ظرفشویی
چراغ نمک ماشین ظرفشویی

معمولا با ریختن نمک در مخزن و پر کردن آن، نشانگر مخصوص خاموش می شود. اما در بعضی اوقات ممکن است چراغ نمک در ماشین ظرفشویی همچنان روشن باقی بماند. برای خاموش شدن چراغ و عملکرد درست نمک ظرفشویی، باید با کمک یک قاشق، نمک داخل مخزن را هم بزنید تا سنسور فعال شود.

نکات استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

هنگام استفاده از نمک ظرفشویی باید به نکات مهمی توجه کنید که عبارتند از:

نکات استفاده از نمک ماشین ظرفشویی
نکات استفاده از نمک ماشین ظرفشویی
  • همیشه از نمک مناسب و با کیفیت استفاده کنید تا ظروف تمیزتر و دستگاهی سالمتر داشته باشید.
  • هر چند وقت یکبار، مخزن نمک ماشین را به خوبی تمیز کنید. شستشوی مخزن از تجمع نمک جلوگیری کرده و عملکرد دستگاه را بهبود می بخشد.
  • مقدار نمک ظرفشویی را به درستی تنظیم کنید. نمک زیاد موجب نشت به بیرون و بروز مشکلات مختلف و نمک کم باعث تمیز نشدن کامل ظروف می شود.
  • پس از مشاهده چراغ روشن نمک ظرفشویی، حتما سریعا نسیت به پر کردن مخزن اقدام کنید تا بهترین نتیجه در شستشوی ظروف را داشته و از احتمال خراب شدن دستگاه جلوگیری کنید.
  • حتما در اولین استفاده از ماشین ظرفشویی، قبل از ریختن نمک، درون مخزن را با آب پر کنید. سپس نمک را ریخته و آن را هم بزنید.
  • در صورت مشاهده کدر شدن ظروف یا خط افتادن روی آنها، نوع نمک خود را با توجه به میزان سختی آب، عوض کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم تمام نکات مربوط به نحوه استفاده از نمک ماشین ظرفشویی را ارئه دهیم. نمک ظرفشویی با کاهش سختی آب، ظروف را تمیزتر کرده و عملکرد قطعات دستگاه را بهبود بخشیده و عمر آن را افزایش می دهد. بنابراین استفاده صحیح از آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

دوره تعمیرات لوازم خانگی آموزشگاه نوین البرز در واقع مجموعه ای کامل است که تمام مباحث دوره هایی نظیر آموزش تعمیرات ظرفشویی در کرج ، آموزش تعمیرات یخچال در کرج و آموزش تعمیرات لباسشویی در کرج را شامل می شود. آموختن تمام این مهارت ها می تواند شما در کارتان حرفه ای تر کرده و فرصت های شغلی بیشتری سر راهتان قرار دهد. هر چند کسب تجربه و تخصص در هر کدام از این رشته ها، شما را به بازارکار پررونق این مشاغل وارد می کند و آینده شغلی خوبی در انتظارتان خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *