لوگوی سایت نوین البرز

هفت مورد از رایج ترین مشکلات یخچال ها

خانه » هفت مورد از رایج ترین مشکلات یخچال ها

رایج ترین مشکلات یخچال
فهرست مطالب

تصور کنید یک روز را با یک یخچال معیوب سپری کنید! غذاهای فاسد، نوشیدنی های گرم، میوه های کهنه، سبزیجات پژمرده و سایر دردسرهای مرتبط، به سرعت ظاهر می شوند. با وجود این که یخچال برای زندگی روزمره ما ضروری است، اما هنوز هم یک وسیله الکترونیکی ست و این احتمال وجود دارد که گاهی اوقات با مشکلاتی مواجه شوید. برخی از مشکلات یخچال بیشتر از سایرین شایع هستند و شما می توانید آنها را به راحتی تشخیص دهید، حتی خودتان آنها را حل کنید. اما برای از موارد قطعا نیاز به تعمیرکار یخچال خواهید داشت. در این مقاله، ما رایج ترین مشکلات یخچال و نحوه حل آنها را پوشش داده ایم.

سرفصل های کاربردی در خصوص تعمیر انواع یخچال را می توانید در دوره آموزش تعمیرات یخچال در کرج ببینید و آموزش های آن را دریافت کنید. همچنین دوره جامع آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج نیز در سطح تخصصی توسط اساتید باتجربه و کاردان برای علاقه مندان برگزار می شود. برای دریافت اطلاعات کامل می توانید با شماره های آموزشگاه نوین البرز تماس بگیرید.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج
آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج

لیست رایج ترین مشکلات یخچال ها

اگر یخچالتان خراب شده است و برای حل این مشکل در حال جست وجو هستید، می توانید این نوشته را که دربردارنده معرفی و روش تعمیر رایج ترین خرابی های یخچال است مطالعه کنید.

برفک زدن یخچال

برفک زدن مشکل رایجی است که در یخچال با آن مواجه خواهید شد. خوشبختانه، برای حل مشکل نیاز به کمک خاصی ندارید. معمولا ناحیه فریزر دچار برفک می شود. اما سوال اصلی این است که اصلا چرا برفک به وجود می آید؟!

برفک زدن یخچال
برفک زدن یخچال

درب فریزر، درب دمپر نامیده می شود که با موادی پوشانده شده است که آن را هوابندی می کند. درب فریزر باعث می شود هوای مرطوب از طریق شکاف ها وارد فضای فریزر نشود. در صورت وجود هرگونه فرورفتگی یا کثیفی روی پوشش درب دمپر، هوای مرطوب وارد فریزر می شود. با کارکرد طولانی مدت فریزر، این هوا به یخ تبدیل شده و کل دستگاه را می پوشاند.

اگر درب فریزر برای مدت طولانی باز بماند نیز ممکن است وضعیت مشابهی ایجاد شود. بهترین راه حل برای این مشکل یخچال بررسی لاستیک درب دمپر است. همیشه از بسته شدن صحیح درهای یخچال اطمینان حاصل کنید. اگر گرد و غبار روی لاستیک وجود دارد، آن را با یک پارچه نخی تمیز کنید. در صورت مشاهده ترک یا فرورفتگی، با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا آن را تعمیر کند.

چرخه تبرید مداوم

یخچال با کمک چرخه های تبرید مواد غذایی را خنک نگه میدارد. اما گاهی اوقات ممکن است چرخه های خنک کننده بیش از نیاز، کار کنند. این موضوع باعث ایجاد نویز و بالا رفتن مصرف برق به صورت قابل توجهی می شود. جوری که از مبلغ قبض برق خود تعجب خواهید کرد.

چرخه تبرید مداوم
چرخه تبرید مداوم

پس می توان یکی از رایج ترین مشکلات یخچال ، تکرار بیش از اندازه چرخه تبرید است که با تجمع گرد و غبار یا زباله در اطراف سیم پیچ کندانسور به وجود می آید. برای بررسی اینکه آیا مشکل واقعا از سیم پیچ کندانسور است، ابتدا یخچال را خاموش کنید. سپس واحد کویل کندانسور که معمولاً در پایین یا پشت دستگاه قرار دارد را نگاه بیاندازید.

کویل ها اغلب از واحد سیم پیچ محافظت می کند. با احتیاط آن را شل کرده و جدا کنید تا به سیم پیچ برسید. با یک پارچه نخی تمیز یا یک جاروبرقی گرد و غبار و زباله ها را کاملا پاک کنید. پس از تمیز کردن، بررسی کنید که آیا چرخه تبرید به حالت عادی بازگشته است یا خیر.

اگر مشکل همچنان ادامه داشت، دمای یخچال را بررسی کنید. اگر خیلی پایین تنظیم شود، ممکن است باعث چرخه های مکرر شود. اگر هیچ یک از راه حل های خانگی کار نمی کند، وقت آن است که با یک تعمیرکار یخچال یا لوازم خانگی تماس بگیرید.

نشتی یخچال

نشت آب یک مشکل رایج و البته خطرناک در مورد یخچال ها است. با ریختن آب اضافی در اطراف دستگاه، ممکن است افراد بلغزند و آسیب ببینند. دلایل متعددی پشت نشت آب وجود دارد و اکثر آنها با تعمیرات DIY قابل حل می باشند.

شایع ترین دلیل برای نشت یخچال، مسدود شدن مسیر تخلیه یخ زدایی است. سیستم تخلیه یخ زدایی داخل فریزر است و ذرات غذا ممکن است به داخل زهکش بریزند و آنها را مسدود کند. این انسداد می تواند منجر به تجمع یخ و در نتیجه نشت آب شود.

نشتی یخچال
نشتی یخچال

سعی کنید به زهکش ها از داخل دسترسی داشته باشید تا با شلنگ آب داغ مسدود شوند. از طرف دیگر، می توانید از لوله پاک کن برای پاک کردن جرم های سفت استفاده کنید. پس از تمیز کردن مسیر تخلیه، حتما شیلنگ یخچال را قبل از نصب مجدد کاملا بشویید.

یکی دیگر از دلایل نشت آب، گرفتگی خط آبرسانی به یخ است. برای بررسی هرگونه گرفتگی در خط تغذیه، باید شیر خاموش کننده پشت یخچال را در پایین ببندید. اگر نتوانستید این کار را انجام دهید، اجازه دهید یک تعمیرکار حرفه ای نگاهی به دستگاه شما بیاندازد.

بیشتر بخوانید : بازارکار و درآمد تعمیرات لوازم خانگی

یخچال خنک نمی شود

با وجود تنظیم دمای مناسب، ممکن است گاهی اوقات یخچال به اندازه کافی خنک نشود. در چنین مواقعی غذا و سایر مواد خوراکی به سرعت فاسد می ‌شوند و یخچال کار سخت ‌تری برای یخ ‌سازی خواهد داشت. دیوارهای داخلی یخچال را لمس کنید تا متوجه شوید که آیا دستگاه مشکل دارد یا خیر. اگر به اندازه کافی سرد هستند، به صدای موتور توجه کنید. اگر صدای موتور را نمی شنوید یا بسیار ضعیف است، ممکن است مشکل از کمپرسور باشد.

یخچال خنک نمی شود
یخچال خنک نمی شود

کویل های کمپرسور یخچال ممکن است با گرد و غبار یا زباله کثیف شده باشند و همین موضوع از خنک شدن دستگاه جلوگیری می کند. برای تمیز کردن کویل ها، ابتدا یخچال را از برق جدا کنید. از یک پارچه نخی یا جاروبرقی برای پاک کردن کثیفی استفاده کنید.

حالا دوباره یخچال را روشن کنید و اگر سرمای یخچال به حالت عادی برگشت، مدتی صبر کنید. اما اگر مشکل همچنان پابرجاست، باید به سرعت با یک متخصص تعمیر و نگهداری یخچال و فریزر تماس بگیرید تا به شما در حل مشکل کمک کند.

سر و صدای یخچال

یکی از رایج ترین مشکلات یخچال ، سر و صدای آن است. یخچال دارای قطعاتی است که در حین کارکردن مقداری صدا تولید می کنند. اما اگر صداهای عجیب و غریب از یخچال می شنوید، وقت آن است که مشکل را بررسی کنید.

دلایل مختلفی پشت سر و صدایی که از یخچال می آید وجود دارد. برای تشخیص دقیق علت، بررسی کنید که صدا از کجا منتشر می شود. اگر از داخل می آید، ممکن است یک ظرف تخلیه شل باشد. به راحتی می توانید آن را با چند پیچ و مهره، سر جایش سفت کنید.

سر و صدای یخچال
سر و صدای یخچال

صدای خش خش ممکن است مشکلاتی را در فریزر نشان دهد. بررسی کنید که آیا یخ زدگی اضافی در فریزر وجود دارد یا خیر. اگر اینطور است، به احتمال زیاد ممکن است نیاز به تعویض تایمر انجماد داشته باشید.

اگر صدا از پشت یخچال می آید، ممکن است مشکل از فن های کمپرسور باشد. قبل از دسترسی به فن های پشت یخچال، آن را خاموش کنید. می توانید آنها را با یک پارچه تمیز کنید تا ذرات گرد و غبار از بین برود. اگر سر و صدا ادامه پیدا کرد، دیگر زمان ورود یک تعمیرکار است.

آب سرد کن یخچال

فقط یخچال ‌های پیشرفته مدرن آپشن آب سرد کن دارند و آب آشامیدنی سرد را از بخشی روی در یخچال در دسترس قرار می دهند. اما گاهی اوقات ممکن است این بخش به درستی کار نکند.

یکی از دلایل رایج خرابی آب سرد کن، گرفتگی لوله آب است. از درب یخچال به لوله آب برسید و هوا را به داخل آن بدمید. اگر هوا از آن عبور نکند، لوله مسدود شده است. اگر یخ زده است می توانید آب داغ از آن عبور دهید تا باز شود.

آب سرد کن یخچال
آب سرد کن یخچال

مطمئن شوید که دمای فریزر بهینه است. اگر دما خیلی پایین تنظیم شود، لوله آب ممکن است به طور مکرر یخ بزند. یکی دیگر از دلایل این مشکل یخچال ممکن است معیوب بودن شیر آب در لوله ورودی باشد.

فرورفتگی در دریچه ممکن است تامین آب را محدود کند. اگر نمی توانید راه حل را پیدا کنید، سعی نکنید آن را به روش خود انجام دهید. با یک تکنسین تماس بگیرید که علت دقیق مشکل را تشخیص دهد.

انجماد یخچال به جای خنک کردن

از رایج ترین مشکلات یخچال که می توان به آن اشاره کرد این است که مواد غذایی داخل آن یخ می زنند؛ با اینکه تنظیمات دما به نظر خوب می رسد. اما جای نگرانی نیست، خیلی ها با این مورد مواجه می شوند.

دلیل اصلی یخ زدگی بیش از حد، ترموستات معیوب است. فطعه ای که کویل های کمپرسور و اواپراتور را برای حفظ دمای مورد نظر در واحد کنترل می کند. اگر ترموستات به درستی کار نکند، یخچال نمی تواند دمای مطلوب را حفظ کند.

برای تست درستی عملکرد ترموستات، دکمه ترموستات را به پایین ترین دما بچرخانید. حالا آن را به بالاترین درجه حرارت برگردانید. هر دو بار باید صدای کلیک بشنوید. اگر این  صدا را نشنوید، به این معنی است که ترموستات کار نمی کند.

تغییر یا تعمیر ترموستات ممکن است به راحتی انجام نشود. همچنین ممکن است در نهایت مشکلات بیشتری ایجاد کنید. پس حتما این کار تخصصی را به تعمیرکار یخچال بسپرید.

نتیجه

این هفت مورد، رایج ترین مشکات یخچال بودند که باعث دردسرهای اضافی می شوند. همیشه منبع مشکل را بررسی کنید. معمولاً مشکلاتی که در داخل واحد رخ می‌ دهند راحت‌ تر برطرف می ‌شوند. از طرفی در برخورد با قطعات فنی دستگاه باید مراقب باشید. حتما لوازم خود را به طور منظم تمیز کنید تا از خرابی هر یک از قطعات جلوگیری کرده باشید. برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل جدی در دراز مدت، بهتر است سرویس‌ های منظم یخچال را انجام دهید.

آموزش تعمیرات لباسشویی در کرج و آموزش تعمیرات ظرفشویی در کرج  دو دوره مهم دیگری هستند که کارآموزان دوره یخچال می توانند در کنار دوره خود، آن ها را نیز بگذرانند و مهارت های خود را تکمیل کنند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *