لوگوی سایت فن و کار
لوگوی سایت فن و کار

روش رجیستر کردن انواع تلفن همراه

خانه » روش رجیستر کردن انواع تلفن همراه

رجیستر کردن موبایل
فهرست مطالب

شاید این موضوع را ندانید که سالانه چه تعداد تلفن همراه به صورت قاچاق از مرزهای کشور وارد شده و به افراد فروخته می شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این که جلویی ورود موبایل های قاچاق را بگیرد در سال های اخیر اقدام به راه اندازی طرح رجیستری تلفن های همراه نموده است. با استفاده از این طرح افراد می توانند اطمینان داشته باشند که موبایلی که خریداری کرده اند های کپی نبوده و به صورت اورجینال به دستشان می رسد. برای رجیستر کردن تلفن همراه باید مراحلی را پس از خرید گوشی طی نمود تا بتوان پس از آن از موبایل خود به سادگی و با خیال راحت استفاده کرد. در این مقاله ما روش رجیستر کردن انواع تلفن همراه را به صورت مرحله به مرحله توضیح داده ایم.

 

انواع روش های رجیستر کردن

برای رجیستر کردن موبایل می توان از سه روش استفاده کرد که هر یک از این روش ها پیچیدگی خاصی نداشته و فقط نیاز به پیروی از دستورالعمل های داده شده دارد. یکی از این روش ها استفاده از وب سایت همتا بوده، دیگری استفاده از اپلیکیشن همتا و در آخر استفاده از USSD می باشد. در ادامه به توضیح هر یک از این روش ها خواهیم پرداخت.

 

رجیستر کردن گوشی با استفاده از سامانه همتا

این روش، متدی ساده بوده و شاملمراحل کمتری می گردد اما در ابتدا نیاز است تا با سامانه همتا آشنا شده و به معرفی آن بپرداریم.

 

سامانه همتا چیست

سامانه همتا وب سایتی است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی گردید و زمانی که طرح رجیستری به تصویب رسید این وب سایت نیز مشهور شد و آمار استفاده از آن بسیار افزایش یافت. همتا در واقع کوتاه شده عبارت سامانه “هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی” می باشد. این سامانه برندهای مختلف گوشی را ساپورت نموده و انواع تلفن های همراه آیفون، سامسونگ، ال جی، هواوی، سونی و غیره با استفاده از سامانه همتا قابل رجیستری می باشند. سایت رسمی این سامانه دارای آدرس hamta.ntsw.ir می باشد که سایتی قابل دسترس بوده و کار کردن با آن راحت می باشد. این سامانه دارای اپلیکیشن و کد USSD نیز می باشد و از این روش ها نیز می توان اقدام به رجیستری کردن تلفن همراه خود نمود.

 

سامانه همتا دارای یک مزیت دیگر نیز می باشد و آن مزیت این است که در صورتی که شما به صورت اسمی گوشی خود را رجیستر نمایید قادر خواهید بود اطلاعات مرتبط با موبایل خود را در سامانه همتا مشاهده کرده و در صورت نیاز این اطلاعات را تغییر دهید.

دیتابیس های این سامانه با دیتابیس هایی که در گمرک کشور وجود دارد هماهنگ بوده و تمام اطلاعاتی که در گمرک وجود دارد در این سامانه ثبت می گردد. در واقع در صورتی که تلفن همراه یا تبلتی بدون عبور از گمرک وارد کشور شود، امکان رجیستر کردن ان در سامانه همتا وجود نداشته و در نتیجه غیر قابل استفاده خواهد بود. در صورتی که یک گوشی را به صورت هدیه از فردی در خارج از کشور دریافت نمودید و یا از سایت های خارجی خریداری کردید نیاز است تا اطلاعات آن را به گمرک رسانده تا در سامانه همتا ثبت گردد.

 

حال که با سامانه همتا به طور کامل آشنا شدید به نحوه رجیستر کردن انواع تلفن همراه می پردازیم.

 1. در ابتدا نیاز است تا وارد سامانه وب سایت همتا به آدرس ntsw.ir شوید.

 

 1. برای وارد شدن به این وب سایت، می توانید از طریق دو روش اقدام نمایید. یکی از این روش ها وارد کردن کد ملی و دیگری وارد کردن شماره تلفن می باشد. اطلاعاتی که از شما خواسته می شود را وارد نموده و به قسمت فعال سازی بروید.

 

 1. پس از آن یک پیامک به شماره تلفنی که وارد کرده اید ارسال می شود که این پیام حاوی رمز یکبار مصرف می باشد. این رمز عبور را وارد نموده و پس از آن کد امنیتی خواسته شده از شما را در محل مورد نظر وارد نمایید. در انتها کلید آبی رنگی به نام ورود را فشار دهید تا به صفحه بعد بروید.

 

 1. پس از آن یک صفحه برای شما باز می شود که در قسمت سمت چپ آن اطلاعاتی از شما خواسته می شود. این اطلاعات شامل مواردی مانند شماره تلفن همراه، شناسه یا IMEI تلفن همراه و کد فعال سازی یکبار مصرف می باشد که این موارد باید به درستی تکمیل گردند. در ادامه دکمه فعال سازی باید فشرده شود.

 

پس از انجام این مراحل گوشی شما به راحتی رجیستری شده و قابل استفاده می باشد. همانطور که مشاهده نمودید این روش، روشی بسیار راحت و در دسترس می باشد و همه افراد قادر به انجام آن هستند. اما روش های دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از آنها می توان انواع تلفن همراه را رجیستری نمود.

مطالب مرتبط :حل مشکل قطع آنتن گوشی

رجیستر کردن تلفن همراه با استفاده از اپلیکیشن سامانه همتا

روش دیگر رجیستر کردن گوشی موبایل، استفاده از اپلیکیشن همتا می باشد که این روش هم مانند استفاده از سایت بسیار راحت و در دسترس می باشد:

 1. در ابتدا نیاز است تا نرم افزار همتا را از طریق وب سایت همتا دانلود نموده و بر روی گوشی خود نصب نمایید.

 

 1. برای ورود به این اپلیکیشن از شما یا کد ملی و یا شماره تلفن خواسته می شود که می توانید به دلخواه هر یک از آنها را انتخاب نمایید. پس از آن یک رمز عبور برای شما ارسال می گردد که در نهایت قادر به ورود به برنامه خواهید بود.

 

 1. در اینجا گزینه های مختلفی شامل استعلام اصالت، فعال سازی، انتقال مالکیت، افزودن دستگاه، دستگاه های من، مدیریت سیم کارت ها، اطلاعات گوشی مسافری و غیره را مشاهده می کنید که شما باید بر روی گزینه فعال سازی کلیک نمایید.

 

 1. پس از آن در قسمتی که مشخص شده است اطلاعات گوشی جدید را وارد نموده و پس از وارد کردن کد فعال سازی، گزینه فعال سازی را انتخاب کنید.

در نهایت پس از انجام دادن این مراحل گوشی شما رجیستری شده و قابل استفاده می باشد.

 

رجیستر کردن گوشی با استفاده از کد دستوری *777#

مزیتی که استفاده از این روس برای رجیستری تلفن همراه دارد، این است که نیازی به استفاده از اینترنت نبوده و به راحتی قابل انجام است.

 1. در ابتدا باید کد دستوری *777# را با استفاده از گوشی شماره گیری نمایید.
 2. پس از آن گزینه هایی برای شما در صفحه باز می شود که شما باید گزینه 2 یعنی فعال سازی را انتخاب نمایید.
 3. در ادامه از شما شناسه 15 رقمی گوشی خواسته می شود که در اینجا شما باید به کارتن گوشی توجه کرده و کد IMEI که روی آن درج شده است را با دقت وارد نمایید.
 4. در ادامه شماره تلفن از شما خواسته می شود که نیاز به وارد کردن و فشردن دکمه send دارد.
 5. در نهایت یک کد فعال سازی یکبار مصرف برای شما ارسال می شود که باید آن را در محل مورد نظر وارد نموده و در نهایت فعال سازی انجام خواهد شد.

 

جمع بندی

رجیستری طرحی است که دولت در سالهای اخیر به منظور جلوگیری از ورود گوشی های قاچاق به کشور تصویب کرده است و با استفاده از آن امکان استفاده کردن از تلفن های همراه بدون رجیستر کردن آنها امکان پذیر نخواهد بود. علاوه بر آن در صورتی که شما به خارج از کشور رفته اید و از آنجا گوشی خریده اید، زمانی که وارد ایران می شوید نیاز است تا این گوشی را رجیستری نمایید. برای این کار باید به شعب گمرک مراجعه نموده و پس از پرداخت حق گمرک، اقدام به ثبت اطلاعات در سامانه همتا نمایید.

تمامی این کارها برای جلوگیری از قاچاق صورت گرفته و همچنین امکان وارد کردن گوشی های ها کپی و غیر اصل به صفر می رسد. در این مقاله با به انواع روش های موجود برای رجیستری کردن انواع تلفن همراه پرداختیم. با استفاده از این روش ها شما می توانید به راحتی تلفن همراه خریداری شده را رجیستر نمایید.

آموزشگاه فن و کار برگزار کننده دوره های  آموزشی فنی از جمله آموزش تعمیرات موبایل در کرج و آموزش کلید سازی و قفل سازی در کرج می باشد . برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × دو =