لوگوی سایت نوین البرز

راهنمای جامع کدهای خطای ماشین لباسشویی سامسونگ

خانه » راهنمای جامع کدهای خطای ماشین لباسشویی سامسونگ

کدهای خطای ماشین لباسشویی سامسونگ
فهرست مطالب

کدهای خطا نقش مهمی در اطمینان از سالم ماندن ماشین لباسشویی سامسونگ شما دارند و در صورت بروز هرگونه مشکل ، نقطه شروع را به شما می دهند. معمولاً می توانید با چند مرحله ساده کدهای خطا(که به صورت چراغ چشمک زن نیز نمایش داده می شوند) را برطرف کنید. در اینجا لیستی از رایج ترین کدهای خطای ماشین لباسشویی سامسونگ را آورده ایم.

البته بهتر است در صورت بروز مشکل، با تعمیرکار لوازم خانگی تماس بگیرید. چرا که این افراد علی رغم تجربه کاری زیاد، در دوره های آموزشی شرکت کرده اند و تمامی موارد در مورد دستگاه های لوازم خانگی مانند لباسشویی را فرا گرفته اند. آموزشگاه نوین البرز نیز دوره آموزش تعمیرات لباسشویی در کرج را به صورت عملی برگزار می کند و تمامی آموزش های تخصصی و کاربردی را به کارآموزان حاضر در دوره آموزش می دهد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های مجموعه تماس بگیرید.

آموزش تعمیرات لباسشویی
آموزش تعمیرات لباسشویی

کد خطای ماشین لباسشویی چیست؟

کدهای خطا در محاسبات و الکترونیک برای تعیین خطا استفاده می شود. اگر مشکلی با دستگاهی پیش بیاید، کد می تواند به شما بگوید که چه مشکلی پیش آمده است. تکنسین‌ های خدمات از کد استفاده می‌ کنند تا  تشخیص دهند ماشین لباسشویی چه مشکلی دارد و برای رفع آن اقدام کنند.
همچنین می توانید از کدهای خطای ماشین لباسشویی سامسونگ استفاده کنید. با کد خطا، می توانید متوجه شوید که چه چیزی اشتباه است. با اطلاعات عیب‌یابی ماشین لباسشویی خود، می‌توانید تعیین کنید که آیا می‌توانید مشکل را برطرف کنید یا باید با کسی تماس بگیرید.

کدهای خطای رایج لباسشویی سامسونگ چیست و به چه معناست؟

کدهای ماشین لباسشویی سامسونگ بسته به مدل می تواند حروف و اعداد، چراغ چشمک زن یا نماد باشد. چراغ های چشمک زن معمولاً در مدل هایی یافت می شوند که صفحه نمایش دیجیتال ندارند. در زیر برخی از ترکیبات رایج حروف و اعداد مورد استفاده به عنوان کدهای ماشین لباسشویی سامسونگ آورده شده است:

پیشنهاد ویژه :  دوره جامع آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج شامل موضوعاتی ست که شما را نه تنها در تعمیر لباسشویی ماهر می کند، بلکه تعمیر سایر لوازم خانگی بزرگ را نیز آموزش می دهد. برای دریافت اطلاعات به صفحه مربوط به این دوره مراجعه کنید یا با شماره های آموزشگاه نوین البرز تماس بگیرید.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج
آموزش تعمیرات لوازم خانگی در کرج

کد خطاهای 1E, LE, 1C, LC, LC1, 1 1C, 1 LC لباسشویی سامسونگ

این کدها، خطای سطح آب یا نشتی را نشان می دهند؛ به این معنی که ماشین لباسشویی آب را در جایی که نباید، شناسایی کرده است. یا به عبارت دیگر، رطوبت در جایی که متعلق به آن نیست تشخیص داده می شود و یا مشکلی در خود سنسور وجود دارد.

 1. ابتدا به دنبال شواهدی از نشت باشید. گاهی اوقات نشت ها آنقدر کم هستند که مورد توجه قرار نمی گیرند. اگر نشتی پیدا کردید، رفع نشتی، مشکل را برطرف می کند.
 2. بررسی کنید که شلنگ های پشت لباسشویی (شیلنگ های تأمین کننده و شیلنگ تخلیه) جمع نشده باشند.

توجه: پیچ پشت دستگاه را که شیلنگ تخلیه را در برابر ماشین لباسشویی نگه می دارد جدا نکنید. اگر پیچ برداشته شده است، آن و نگهدارنده را با هر پیچ مناسب محکم کنید. در صورت عدم وجود نگهدارنده، سرویس مورد نیاز است.

 1. یک چرخه خالی و بدون مواد افزودنی (شوینده ، نرم کننده پارچه و غیره) اجرا کنید و ببینید که آیا در طول چرخه مواد خاکی ظاهر می شود یا خیر. اگر ظاهر شد به این معنی است که بیش از حد مواد شوینده استفاده می شود یا از مواد شوینده غیر HE استفاده شده است. زمان بدهید تا ماشین لباسشویی بچرخد تا زمانی که دیگر اثری از خاک و لجن باقی نماند. حالا باید دوباره چک کنید که کد خطا برطرف شده است یا نه!
ارور 1E: خطای سطح آب یا نشتی
ارور 1E: خطای سطح آب یا نشتی

کدخطاهای  nF, 4C, 4E, 14 C لباسشویی سامسونگ

اگر ماشین لباسشویی به درستی با آب پر نمی شود، ممکن است یکی از این کدها را دریافت کنید. مطمئن شوید که دریچه های تأمین آب باز باشند.

 1. اطمینان حاصل کنید که شیلنگ های تأمین آب گرم و سرد به ورودی های صحیح (گرم به گرم و سرد و سرد) روی ماشین وصل هستند، شلنگ ها خم و جمع نشده اند و دریچه های تأمین آب کاملاً باز هستند.

توجه: از شیلنگ های Flood Safe استفاده نکنید.

 1. بررسی کنید که شلنگ تخلیه به درستی وارد شده و پیچ خورده نیست. نباید بیشتر از 6 اینچ وارد لوله تخلیه شود.

توجه: پیچ پشت لباسشویی که شیلنگ تخلیه را روی دستگاه نگه می دارد، را جدا نکنید. اگر پیچی نمیبینید، حتما تهیه و نصب کنید. شاید برای این کار نیاز به سرویس دستگاه داشته باشید.

 1. ماشین را از برق بکشید یا قطع کننده مدار را برای مدت 1 دقیقه فعال کنید. سپس ، برق را وصل کرده و سعی کنید یک چرخه را اجرا کنید.
ارور 4E: خطای پر نشدن آب ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور 4E: خطای پر نشدن آب ماشین لباسشویی سامسونگ

ارورهای nF1, 4C2, 4E2, CE, 14C2 لباسشویی سامسونگ

آب حاصل از منبع آب سرد، بسیار داغ است. شیلنگ های تغذیه به شیرهای اشتباه وصل شده اند و منبع آب سرد، آب داغ تولید می کند. زمانی این اتفاق می افتد که شیلنگ های منبع تغذیه عوض شده اند؛ سرد به گرم متصل است ، در حالی گرم به سرد وصل شده است.

برای رفع این مشکل ، منبع سرد را به ورودی سرد و منبع گرم را به ورودی گرم وصل کنید. به طور معمول ، این مستلزم تطبیق آبی با آبی و قرمز با قرمز است. این کد نشان دهنده نیاز به سرویس نیست.

خطای تخلیه : ارورهای nd, 5E, SE, 5C, SC, 15C

اگر آب به درستی تخلیه نشود، ممکن است این کدهای خطا را دریافت کنید. احتمالاً شلنگ تخلیه گرفتگی دارید. برای رفع آن این مراحل را دنبال کنید.

 • پوشش دسترسی فیلتر زباله را باز کنید.
 • با کشیدن درپوش به سمت بیرون، پوشش دسترسی را بردارید
 • شلنگ تخلیه لاستیکی سیاه رنگ را از نگهدارنده آن جدا کنید
 • یک حوله را روی زمین قرار دهید تا از آسیب آب به زمین جلوگیری شود.
 • پلاک سفید تخلیه را از شلنگ تخلیه بردارید و سپس آب را در ظرف مناسب بریزید.
 • فیلتر زباله را با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه های ساعت بردارید.
 • فیلتر را تمیز کنید و سپس فیلتر را دوباره نصب کنید.
 • درپوش لوله تخلیه را دوباره نصب کنید و سپس آن را در نگهدارنده خود محکم کنید.
 • درب دسترسی را دوباره نصب کنید.
 • هنگام پر شدن واشر، نشتی را بررسی کنید.
کدهای خطای ماشین لباسشویی سامسونگ، ارور 5E: خطای تخلیه
کدهای خطای ماشین لباسشویی سامسونگ، ارور 5E: خطای تخلیه

خطای سرریز : کدهای OE, 0E, OC, 0C, 1 OC, 1 0C

این کدها خطاهای سرریز هستند. آب زیادی در ماشین لباسشویی وجود دارد. دستگاه باید خود به خود متوقف شود و آب اضافی را پمپاژ کند. با این حال، سامسونگ می گوید دلایل دیگری برای این خطا وجود دارد. ممکن است از مواد شوینده بیش از حد (یا نوع اشتباه) استفاده کرده باشید. یا آب فاضلاب از طریق شیلنگ تخلیه وارد ماشین می شود. مطمئن شوید که شلنگ تخلیه به درستی نصب شده باشد و مسدود یا پیچ خورده نباشد.

خطای دکمه مسدود شده :کدخطاهای E2, bE2, 6E2, BE2*, 8E*2

اگر دکمه ای گیر کرده باشد یا به طور مداوم دکمه ای را فشار دهید، ممکن است این خطا را دریافت کنید. قبل از ادامه، مطمئن شوید که دکمه مکش وجود ندارد.

برای رفع این مشکل ، ماشین را خاموش کنید و سپس هر دکمه روی صفحه را جداگانه لمس کنید. در حالی که هر دکمه را لمس می کنید ، آن را عقب و جلو کار کنید تا قبل از رها شدن به همه لبه ها برسد. اگر هر یک از دکمه ها آسیب دیده است ، یا کد پس از روشن شدن ماشین برمی گردد ، برای درخواست خدمات به مرکز پشتیبانی مراجعه کنید.

* در بعضی از مدل ها ، BE2 (8E2) یک خطای دکمه Jammed است. در بعضی از مدل ها این یک خطای سنسور Mems است. دفترچه راهنما را بخوانید تا مشخص شود که کدام برای مدل شما مناسب است.

بیشتر بخوانید :  مقاله عیب یابی و رفع مشکلات رایج یخچال ها حاوی مطالب مفیدی در خصوص یکی دیگر از دستگاه های لوازم خانگی بسیار پرکاربرد، یعنی یخچال است. می توانید با خواندن این نوشته به اطلاعات خود اضافه و حتی مشکل پیش آمده برای دستگاهتان را رفع کنید.

خطای ولتاژ لباسشویی های سامسونگ

9C1، 9C2، PF، 3E، 2E، 9E1، 9E2، UC، 19C1، 19C2: مشکلی در تامین جریان الکتریکی به ماشین لباسشویی وجود دارد. ماشین لباسشویی  را از برق بکشید و با یک تکنسین لوازم خانگی تماس بگیرید.

خطای ولتاز لباسشویی samsung
خطای ولتاز لباسشویی samsung

بی نظمی در جریان الکتریکی ارائه شده به ماشین لباسشویی وجود دارد. خطای PF (قطع برق) نیز در صورت قطع شدن برق قبل از خاموش شدن شستشو ، مانند قطعی ، آن پلاگ شدن و یا قطع شدن قطع کننده مدار ، رخ خواهد داد. مدل هایی که در کشور مبدا آنها نیستند ممکن است این کد خطا را بدهند زیرا شبکه های برق و مقررات آنها در کشورها متفاوت است.

برای رفع این مشکل ، تأیید کنید که دستگاه در مدار خود است و از سیم برق استفاده نمی کند.

خطای درب لباسشویی های سامسونگ

این خطا شامل کدهای dS, d5, FL, LO, L0, dE, dE1, dE2, dC*, dC1, dL, 1 dC, 1dC4, 1dC1 می باشد و به این معنی ست که در بسته یا قفل نیست. قفل در را چک کنید و آن را محکم ببندید تا قفل شود. حواستان باشد که لباس یا چیزهای دیگر به ماشین گیر نکرده باشد.

اگر کد قابل اصلاح نیست یا درب یا قفل آسیب دیده است باید به نمایندگی مراجعه کنید یا از یک تعمیرکار بخواهید آن را تعمیر یا تعویض کند.

توجه داشته باشید:

اگر Child Lock فعال باشد و آب در مخزن باشد ، ممکن است این کد حتی در صورت عدم استفاده از چرخه ظاهر شود. اگر در ظرف 30 ثانیه بسته نشود یا Child Lock خاموش شود ، ماشین لباسشویی آب را از مخزن تخلیه می کند.

ماشین های لباسشویی FlexWash در صورت عدم وجود دکمه لاستیکی کنار قفل ماشین خطای 1dc4 را نشان می دهند. در این حالت ، سرویس مورد نیاز نیست و جایگزینی دکمه، خطا را برطرف می کند.

خطای درب لباسشویی سامسونگ
خطای درب لباسشویی سامسونگ

کد خطاهای SUd, 5UD, Sd, 5d, SUdS, 5Ud5 لباسشویی سامسونگ

همانطور که املای کد ممکن است نشان دهد، این کد به این معنی است که شما کف زیادی در ماشین لباسشویی دارید. معمولاً ماشین به خودی خود متوقف می شود و قبل از راه اندازی مجدد منتظر می ماند تا کف آن پایین بیاید. سامسونگ برای جلوگیری از این مشکل استفاده از مواد شوینده با کارایی بالا (HE) را توصیه می کند.

این کد نشان دهنده نیاز به سرویس نیست. این ماده در اثر استفاده نادرست از شوینده ایجاد شده است. به راهنمای استفاده از مواد شوینده مراجعه کنید.

خطای عدم تعادل بار : کدهای dc*, Ub, U6, Ur, UE, 1 Ub, 1U6

بار فعلی ماشین در داخل مخزن نامتعادل است. کد Ur (بار نامتعادل بارگیری مجدد) به این معنی است که ماشین سعی می کند آب بیشتری اضافه کند ، سعی می کند بار را متعادل کند و سپس چرخیدن را دوباره امتحان می کند. این کار طول چرخه را افزایش می دهد. تمام کدهای دیگر در این بخش به معنی متوقف شدن ماشین و تکمیل چرخه آن است.

حالت کالیبراسیون ( Cb, C6) لباسشویی سامسونگ

از حالت کالیبراسیون برای کالیبراسیون مجدد تشخیص وزن ماشین استفاده می شود. تشخیص وزن برای تنظیم مقدار آب مورد استفاده در هر چرخه استفاده می شود. این مرحله معمولاً در انتهای نصب انجام می شود.

حالت کالیبراسیون مخزن یا درام را به مدت 1-3 دقیقه به عقب و جلو می چرخاند و سپس به خودی خود پایان می یابد. اگرچه ماشین لباسشویی خالی نباشد ، حالت کالیبراسیون به درستی کالیبره نخواهد شد. اگر چیزی در ماشین لباسشویی وجود دارد ، آن را برداشته و سپس حالت کالیبراسیون را دوباره با ماشین خالی اجرا کنید ، بنابراین دستگاه شما به درستی کالیبره می شود.

قفل کودک(cl)

در مدل های جدید ماشین لباسشویی ، این کد هنگامی نمایش داده می شود که حالت Child Lock آب را از وان تخلیه کند. این کار را هر زمان که حالت Child Lock روشن باشد ، سطح آب در وان ایمن نیست و درب باز می شود ، این کار را انجام می دهد. برای پاک کردن کد ، ماشین را خاموش و روشن کنید یا Child Lock را خاموش کنید.

مواد شوینده یا نرم کننده را دوباره پر کنید. محفظه شوینده شما خالی است و نیاز به پر کردن دارد. در چرخه بعدی که پس از پر کردن محفظه (ها) اجرا می کنید ، پیام پاک می شود. پیام شوینده در طول چرخه شستشو ، و پیام نرم کننده در چرخه شستشو پاک می شود.

خطای cl: خطای قفل کودک در لباسشویی سامسونگ
خطای cl: خطای قفل کودک در لباسشویی سامسونگ

همه خطاهای دیگر

این خطاها معمولاً مربوط به حسگرها یا اجزای الکترونیکی موجود در ماشین است که نشان می دهد به درستی کار نمی کنند.

سامسونگ ساخت و مدل های مختلفی از ماشین لباسشویی دارد. اگر خطایی دریافت نکردید ، یا اگر هر یک از خطاهای زیر رخ داد ، دستگاه را برای 2-3 دقیقه خاموش کنید، دوباره روشن کنید و چرخه را دوباره راه اندازی کنید. در صورت ادامه خطا ، برای درخواست خدمات به مرکز پشتیبانی سامسونگ مراجعه کنید.

 • 18:8J – خطای گزینه مدل
 • 3E, 3C, E3, 13C – خطای موتور
 • AE, AE6, AEb, AC6, ACb, AC, AC4, AC3, AC5, AE8, AEB, AE4, AE3, AE5, 1AC6, 1 AC, AC7 – خطای ارتباطی
 • AE3 – خطای مودم آماده dr
 • 8E, 8E1, 8E2, BE, BE1, BE2, 8C, BC, 8C1, 8C2, BC1, BC2, 1 8C, 1 BC, 18C1, 1BC1, 18C2, 1BC2 – Mems خطای سنسور
 • 8E, BE – خطای لرزش سنسور
 • tE, tE1, tC – خطای سنسور دما
 • HC, HE, HE1, Hr, 1 HC – خطای بخاری
 • PC, PE – خطای موقعیت کلاچ
 • PC1, PE1 – خطای سیگنال سالن کلاچ
 • IE, SF, 5F, SF1, SF2, SF3, 5F1, 5F2, 5F3, 1 SF – خطای سیستم
 • Sr, 5r – خطای رله سیستم
 • bE, 6E – خطای سنسور سرعت موتور
 • 7E – SilverCare خطای

اگر فردی هستید که مشتاق به یادگیری و فعالیت در حوزه نصب و تعمیر لوازم خانگی هستید، پیشنهاد می شود در دوره های مرتبط آموزش تعمیرات یخچال در کرج و آموزش تعمیرات ظرفشویی در کرج آموزشگاه نوین البرز نیز شرکت کنید. هر کدام از این دوره ها، به صورت اختصاصی مراحل عیب یابی و تعمیر دستگاه های مربوطه را به شما اموزش می دهند و مجموع این آموزش ها از شما فردی با مهارت خواهد ساخت. همچنین دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی در کرج نیز می تواند کمک بسیار زیادی به شما در تعمیرات تخصصی برد لوازم خانگی کند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *